Climate Change Article…..

ज्ालबायू परिवर्तन ः विश्व समुदायको प्रयास ध्ा्रु्र्र्रव राज सापकोटा ध्ोरै वर्षम्म जलवायू परिबर्तनको असर तथा जोखिम सुदूर भविष्यको कुरा मानिन्थ्यो । धेरै वर्षपछि मात्र वा धेरै पछिको पुस्तामा मात्र त्यसको चुनौतिको सामना गर्नुपर्ने ठानिन्थ्यो । यसैकारण विश्व समुदायले त्यसको भविष्यको भय बारे सुरुका दिनमा केहि सोचेन । मानव सभ्यताको विकाससँगै त्रि्रगतिमा भएको विकार निर्माण खानीका कोइला, पेट्रोलियम पदार्थ र प्राकृतिक ग्याँस जस्ता जैबिक इन्धनको अत्यधिक उपयोगले बिश्वमा मानव सृजित जलबायू परिबर्तनको खतरा स्पष्ट देखिन पुग्यो । प्छिल्ला दिनहरुमा जलबायुमा हुने सामान्य परिबर्तनमा असामान्य अवस्थाहरु देखिन थालेपछि अब त्यो खतरा विश्व समुदायले यथार्थमा बुझेको छ । जलबायु परिबर्तनको असरको सुदुर भविष्यको कल्पना गर्ने विश्व समुदाय अब हाम्रै पुस्ताको लागि समेत जलबायु परिबर्तन चुनौतिपर्ूण्ा मुद्दा हो भन्ने कुरा राम्रो सँग बुझेको छ । हुन त कोइला, तेल र प्राकृतिक ग्याँस जस्ता जैबिक इन्धनको अत्यधिक र अन्धाधून्द प्रयोगले विश्वमा मानव सृजित जलबायु परिबर्तनको खतरा बढिरहेको चेतावनी सम्बन्धित बैज्ञानिकहरुले बर्षौदेखि दिदै आएका थिए । जैबिक इन्धनको दहनपछि उत्र्सर्जित हुने कार्बनडाइअक्साइडको मात्रा वातावरणमा फैलदै र बढ्दै जाँदा पृथ्बीको तापक्रम बढ्नुका साथै समुद्रको सतह पनि बढ्ने तथ्य समेत उनीहरुले दिदै आएका थिए । बैज्ञानिकहरुले जलवायु र मौसमबीचको भिन्नतामा पनि जोड दिएका छन् । जलबायु भनेको कुनै निश्चित ठाँउमा हुने तापक्रम र वषर्ाको समग्र प्रबृति हो । मौसम भनेको खास समयमा कुनै ठाँउको तापक्रम र वषर्ाको अवस्था हो । अब हामी एउटा खतरनाक युगमा प्रवेश गरेका छौ । जलबायु परिबर्तन र अन्य मानव सृजित वातावरणीय समस्या र जोखिम अब हाम्रो जीवनको प्रमुख मुद्दा भएर आएको छ । विश्वमा अहिले ज्वलन्तरुपमा देखिएको अत्यधिक ताप , वषर्ा , खडेरी , हावाहूरी , जाडो र स्वास्थ्य सम्बन्धित नयाँ समस्याले हामी आक्रान्त बन्दै गएका छौ ।जलबायु क्षेत्रका यस्ता समस्या र परिबर्तनले अब चारैतर्फप्रहार गरिरहेको छ । मानव सभ्यताले पृथ्बीको जलबायुलाई मात्र होइन कि समुद्रको रासायनिक बनोटका साथै जमिन र समुद्रमा रहने जीवजन्तुको वासस्थानमा समेत धावा बोलेको छ । हावा र पानीको गुणस्तर प्रदुषित बनेको छ भने अन्य वातावरणीय आधारभुत तत्वको चक्र इकोसिस्टममा पनि असामान्य असन्तुलन पैदा भएको छ । जलबायुको सामान्य परिबर्तनमा आएको असामान्य परिबर्तन बारे सुरुका दिनमा सोध तथा खोजकर्ताहरुलाई प्राकृतिक मौसमका कारण त्यस्तो भएको हो कि मानव सृजित दर्ीघकालिन जलबायु परिवर्तन हो छुट्टयाउन गाह्रो परेको थियो । उनीहरुले त्यस्तो प्रश्नको उत्तर समेत दिन सकेका थिएनन् । तर , पछिल्ला दिनहरुमा अवधारणागत र अनुभवज्ान्य दुबै अर्थमा पहिचान र आरोपणको एउटा नयाँ जलबायु विज्ञानले ठूलो प्रगति गरेको छ । पहिचानकेा अर्थ मौसमकेा कुनै चरम घटना मौसममा हुने स्वाभाविक परिवर्तनकै अंश हो वा कुनै गहिरो र दिर्घकालिन परिबर्तनको लक्ष्ण हो भन्ने पत्ता लगाउनु हो । आरोपणको अर्थ कुनै घटनाको सम्भाव्य कारण र मानवीय क्रियाकलाप वा अन्य तत्वबीचको सम्बन्धमा तालमेल मिलाउने क्षमता हो । विगतका वर्षरुमा भएका थुप्रै अध्ययनले के देखाएको छ भने चरम तापक्रम , भीषण वषर्ा , सुख्खा खडेरी र हावाहुरी जस्ता घटनाहरुबाट बैज्ञानिकहरुले दिर्घकालिन जलबायु परिबर्तनको प्रबृति मात्र पत्ता लगाएका छैनन् , त्यसको साथै कतिपय चरम घटनाका पछाडि मानवीय कारण रहेको तथ्य समेत उजागर गरेका छन् । जलबायुको विकसित मोडेल प्रयोग गरेर उनीहरुले दिर्घकालिन जलबायु परिबर्तनको कारण पत्ता लगाएका छन् । साथै कतिपय चरम घटनाका पछाडि रहने मानवीय कारणहरु पनि बाहिर ल्याएका छन् । पछिल्ला वर्षरुमा पृथ्वीभरि नै आर्श्चर्यजनक संख्यामा जलबायु सम्बन्धी चरम घटनाहरु देखिएका छन् । प्रत्येक वर्षभईरहेका त्यस्ता प्राकृतिक परिवर्तनहरुलाई अलग्याएर विश्लेषण गर्दा बैज्ञानिकहरुले पछिल्ला थुप्रै यस्ता घटना मानवसृजित जलबायु परिबर्तनका कारण भएको तथ्य पत्ता लगाएका छन् । मानव सृजित जलबायु परिवर्तनका कारण मानव सभ्यताले आफैमाथि बढ्दो रुपमा जोखिम निम्त्याइरहेको छ । एउटै अन्तराष्ट्रिय समुदायका रुपमा हामीले आगामी २५ वर्षभित्र जैबिक इन्धनमा आधारित अर्थतन्त्रबाट एउटा नयाँ , विकसित र न्युन कार्बनयुक्त उर्जा प्रबिधि तर्फसंक्रमण गर्नपर्ने आवश्यकता छ । हामी तथा हाम्रो पुस्ता त्यसको प्रभावकारी कार्यान्वयन गर्न तयार छौ भन्ने सन्देश अब विश्व समुदायले दिन सक्नु पर्छ । ज्ालवायू परिवर्तनका खतरा र उदाहरण ः विश्वका विकशित तथा औघोगिक राष्ट्रहरुले अत्याधिक प्रयोगमा ल्याउने कार्बनजन्यर् इन्धनका कारण वायूमण्डलमा कार्बन उर्त्र्सजनको मात्रा बढदै जाँदा विश्व तापमानमा वृद्धि भैरहेको छ । उघोगधन्दा आणविक भट्टी र अन्य जैविक ग्यास उघोगबाट निक्लने कार्बनर्डाईअक्र्साईड लगायतका अन्य हरितगृह ग्याँसको माग तापमण्डलमा बढ्दै जाँदा ओजोन तहमा समेत प्वाल पर्दे गैरहेको विभिन्न तथ्यहरुले बताएकाछन । र्सर्ूयबाट आउने प्रकाश ओजोन तहबाट फिल्टर हुन नसक्दा त्यसलाई वायूमण्डलको कार्बनअक्र्साईडले सोस्दा तापक्रममा वृद्धि भएको हो । त्यसरी भएको तापक्रम वृद्धिले उच्च हिमाली तथा पहाडी भागमा यसको असर टडकारो देखिएको छ । त्ाापमानको वृद्धिबाट सबैभन्दा पहिलो असर हिँउलाई पर्ने त स्वभाविक नै छ । तापबाट हिँउ पग्लने त्यसको सामान्य चक्रमा असामान्य स्ििथतिले हिँउ पग्लने प्र्रक्रियामा वृद्धि हुने र जसका कारण समुन्द्रमा अत्याधिक पानी जस्मा भई सामून्दि्रक सतह बढि आसपासको मानव बस्ती तथाहोचा टापु डुबानमा पर्ने सम्भावना बढिरहेको छ । यसबाट हिमाली क्षेत्रमा पाईने कतिपय पशुपंक्ष्िा तथा प्राणीको जिवन समेत खतरामा रहेको पनि मान्न सकिन्छ । विश्वको तापक्रम सादा ०.१ देखि ०.३ ड्रि्री सेन्टिग्रेड सम्म बढ्दैछ भने हिमाली तथा अन्य उच्च पहाडी भेगमा तापक्रम वृद्धिदर सादा भन्दा तिनदेखि चार गुणा समम रहेको अध्ययनहरुले देखाएको छ । यसै परिपेक्षमा विश्व तापमान वृद्धिमा नेपालको भूमिका न्यून भएपनि जलवायू परिवर्तनको असर नेपालका हिमाली तथा उच्च पहाडी भागमा बढि परेकोछ । यस विषयमा नेपालमा काम गर्ने क्ष्ऋक्ष्ल्इम् ले गरेको अध्ययन अनुशार उच्च हिमश्रृंखलाको हिँउ पग्लेर र हिमतालको संख्या बढदै गएको तथा पहिले बनेका हिमतालहरु Kmूट्न सक्ने सम्भावना रहेको उल्लेख गरिएको छ । जलवायू परिवर्तनका कारण ती भेगहरुमा जैविक विविधताका असर पर्नुका साथै आउन थालेको पाईएको छ । यसैगरी अति वृद्धि, अना वृद्धि खडेरी बाढी पहिरो जस्ता समस्याबाट समेत ती क्षेत्र प्रभावित हुन थालेका छन । पानीका मुहान सुक्ने र्,र् इनाहरहरु सुक्दै जाने र कतिपय साना प्रजातीका बोट बिरुवा लोप हुँदै जाने र नया उम्रने जस्ता तथ्यहरु प्ानि देखिन थालेको छ । भाबी रणनितिबारे आँउदा दिनमाजलवायू परिवर्तनका कारण गरिबि भोकमरि जस्ता असहज परिस्थिति श्रृजना हुन सक्ने देखिन्छ । तर्सथ वातावरण एवं पर्यावरण र्सवेक्षण, वृक्षारोपण, विघमान कृषि प्रणालीमा सुधार जोखिममा रहेका हिमताल र्सवेक्षण लगायतका विभिन्न जलवायू परिवर्तन र यसका अशर तथा न्यूनिकरणका उपायहरुका बारेमा सोच्न समेत जरुरी छ । त्यसैगरि जलवायू परिवर्तनका विषयमा जनचेतनामूलक कार्यक्रम सञ्चालन गर्नु र सोहि अनूरुप राष्ट्रिय नीति निर्माण गर्नतर्फपनि समय मै सोच्न जरुरी छ । यसैगरि कार्बनजन्यर् इन्धन प्रयोगमा कमि ल्याउने, वैकल्पिक उर्जा उत्पादन तथा उपयोगमा जोड, वन तथा वातावरण संरक्षण गर्दे गरिबी निवारणमा लगानी बढाउनर्ुपर्छ । नेपाल लगायत अतिकम तथा अल्प विकशित राष्ट्रहरुले जलवायु परिवर्तनमा मुख्य भुमिका खेल्न सक्ने औघौगिक एंव अति सम्पन्न राष्ट्रमाथी नैतिक दबाब पर्ने खालका अभियान सञ्चालन गर्ने र अन्तराष्ट्रिय मुलुकहरुमा सम्बन्धित बहस चलाउने गरे जटिल जलवायु परिवर्तन सम्बन्धित समस्या कम गर्न मद्दत पुर्‍याउने छ । sapkotard@yahoo.com

This entry was posted in Dhruba Raj Sapkota, Uncategorized by dhrubarajsapkota. Bookmark the permalink.

About dhrubarajsapkota

Journalistic Autobiography Mr. Dhruba Raj Sapkota has been working in the News Reporting Section of Radio Broadcasting Service (Radio Nepal) as a News Reporter/Broadcast Journalist since 31st August 1997. Hecovers the news on environment and climate change including political issues. Meantime he was joining in Public Service Monitoring and Inspection Team, as a Press Coordinator which was formed by Nepal government. (19 March to 14 May 2003) He was there on deputation on behalf of his organization during the period. He was also correspondent from Bardiya district to Kathmandu for the Everest Herald national daily. (13 April 1996 to 12 April 1997) And Budhabarweekly (21 November 1996 to 20 November 1997 and as a special press representativefor central office (20 November 1997 to 21 November 1998) He has bothexperiences print and electronic medias and he is a member of Federation of Nepali Journalists. Mr. Sapkota has been awarded Wash Media Award 2012 by Geneva Switzerland. International Energy Globe Award 2013 by Energy Globe Award Foundation Viena Austria and Panos South Asia Award 2013-2014 by Panos South Asia Kathmandu, Nepal.

Leave a Reply